asma-tavan
Asma Tavan
Şubat 18, 2017
Asma Tavan Çeşitleri
Şubat 25, 2017

Işıklı Asma Tavan

ışıklı asma tavan

Asma tavan dekoratif bir görünüm vermek amacıyla asıl tavanın altına yapılarak kullanılan bir uygulamadır. Mekanların görünümü ve ferahlığı için tavanlar oldukça önemlidir. Tesisat borularının kapatılması ve gizlenmesi içinde kullanılan asma tavanlar oldukça şık ve dekoratif görüntü sağlayarak mekanın içini olduğundan ferah ve geniş gösterirler. Dekoratif özelliklerinin yanı sıra ısı yalıtımı da sağlaması asma tavan yaptırmanın faydaları arasındadır. Ayrıca gürültüyü engellemesi, akustiği düzenlemesi ve ışığı yansıtması gibi özellikleri avantajları arasındadır.

Asma tavan modelleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi ışıklı asma tavan olarak bilinir. Özellikle gizli led ışıklı asma tavanlar tercih olarak oldukça ön plandadır. Dekoratif anlamda göze oldukça hoş gelen ışıklı asma tavan modelleri günümüzde daha çok popüler olmaya başlamıştır. Renkli ışıkların birleşimi ile yapılan bu alçıpan modeli hem aydınlatma konusunu ortadan kaldırırken aynı zamanda estetik bir görünüş sağlamaktadır. Diğer yandan ısı yalıtımı ve ses yalıtımı gibi özellikleri de barındırması tercih edilmesi açısından önemli bir etkendir. Işıklı asma tavanlar daha modern bir görünüm sağladığından dolayı modern mimaride sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

Işıklı Asma Tavan Seçimi ve Kullanımı

Işıklı asma tavanlar yapımı ve montajı oldukça basit olduğundan pek çok açıdan kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca ilerleyen zamanlarda oluşabilecek sıkıntılarda tamirinin oldukça basit olması kullanım kolaylığı açısından da avantaj sağlamaktadır. Çabuk ve kolay montajı ile oynamaya hazır tavan yüzeyinin çabukça oluşmasını sağlaması diğer bir artı yönüdür. Özellikle asma tavan modelleri araştıran için önemli bir etmendir bu durum.

Asma tavanların hafif olması bina üzerinde baskı artırmasının önüne geçtiğinden dolayı herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Işıklı asma tavan yaptırmaya karar verdikten sonra binanın ve makanın özelliklerine uygun bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü estetik ve dekoratif açıdan iyi olması buna bağlıdır. Malzeme seçimi yaparken de bunu göz önünde bulundurmamız yapmamız gereken bir diğer noktadır. Diğer yandan usta konusunu da göz ardı etmememiz gerekir. Çünkü yapılacak işin güzel ve kaliteli olması için iyi bir usta ile çalışmamız şarttır. Işıklı asma tavan ustası ararken ustanın daha önce yaptığı işleri görmeniz fikir sahibi olmanız noktasında yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir